Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Aladin® AIR X a amatérská výměna baterie
 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ :
všechny zde uvedené informace jsou BEZ ZÁRUKY a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po výměně baterie Aladin® přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte, je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!  
Informace zde uveřejněné není dovoleno využít pro vlastní komerční účely !

 

Pro majitele tohohle modelu asi nebudu mít moc dobrou zprávu, nějaká jednoduchá amatérská výměna nepřipadá moc v úvahu.

Je to proto, že AirX je zatěsněn lepením, takže už jeho otevření je dost pracná záležitost. Mě to napoprvé trvalo přes dvě hodiny velmi jemné a opatrné práce s ostrým modelářským nožem. Tvar "víka" je totiž hodně složitý a není ani moc kde zapáčit, když je potřeba usnadnit doodřezávání jednotlivých kousků, aniž by došlo k poškození plastů. K utěsnění je použito pravděpodobně nějaké pryskyřičné lepidlo, něco jako epoxid...
Po různých experimentech jsem jako nejlepší metodu otevírání zvolil naříznutí pomocí miniaturního pilového kotoučku do ruční brusky, pomocí kterého s velkou opatrností lze odříznout velkou část lepidla v místech podél displeje. 

Před vlastním rozebíráním je zapotřebí vypustit olej, kterým je Aladin® naplněn. Mělo by se to dát provést jedním ze šroubků, které jsou z boku Aladina, ovšem u všech kusů, co jsem měl zatím rozpitvané, byl asi ten otvor zalit lepidlem, prostě z něj neteklo nic... 

Tvar samotného víka je vidět na následujícím obrázku. Baterie jde sice po odstranění víka vyndat jednoduše, má dokonce i dostatečně dlouhé přívody, ale ani to nevyváží tu radost s opětovným utěsňováním  pouzdra...

 

 




Otevírání pouzdra zahajte tím, že  vyšroubujete dva šrouby, co zajišťují to přilepené víko...:-) Na všech kusech, které jsem měl možnost pitvat, byl vždy jeden z  těchto šroubů zatuhlý (ten na kraji víka). K povolení pomohlo ho OPATRNĚ ohřát hrotem pistolové páječky.

 Jsou-li šroubky vyndány, pomocí pilového kotoučku na brusce odstraníte lepidlo z míst označených na následujícím obrázku zeleně. V místě označeném na obrázku žlutou čarou neřežte,  nemá to cenu, lepidlo je zevnitř pod přečnívajícím kusem plastu, je zapotřebí ho odlomit zapáčením. Pokud plast v tomto místě proříznete, už to opravdu nikdo asi vodotěsně neslepí...
Prořezávání má smysl opravdu jen v místech naznačených zelenými čarami. Pak je nutné opatrným páčením lepidlo na zbylých plochách uvolnit. Páčit lze nejlépe příborovým nožem, záčíná se na okraji pouzdra v místě, kde je ten obvykle zatuhlý šroub.. Můžete si přitom pomáhat teplem, podle posledních pokusů lepidlo při teplotě okolo 120°C měkne. K ohřevu je nejlepší použít horkovzdušnou pistoli s elektronickou regulací teploty.
ALE POZOR, nepřežeňte to s tou teplotou, jednak by se mohlo poškodit samotné pouzdro, jednak lithiová baterie uvnitř takové teploty těžce nese a mohla by se vám za to odměnit třeba i výbuchem !


Na pomoc páčivým pokusům je možné opatrně do dvou krajních otvorů pro přenos tlaku zašroubovat samořezné šrouby, které pak lze uchytit do svěráku a páčit i s jejich pomocí.

 Náhradní baterie se dá sehnat třeba tady . Je to lithiová baterie velikosti 1A (tužková), 3,6V/2200mAh, použít lze např. SAFT LS14500 CNA nebo se dá objednat např. SL-860/PR nebo SL-860/T tady.

Po výměně baterie bude potřeba Aladina restartovat, jinak bude na displeji stále jen ukazovat ERR. Jak na to se dozvíte zde.


Před zpětným slepením je nutné vše řádně odmastit ! K odmašťování nepoužívejte benzín. Je mastný :-)... Lepší je líh, ale pozor, nesmí se dostat na elektroniku ani čelní plexi!!! , případně osvědčený Technosol   ! Na odmaštění méně přístupných míst se mi osvědčily vatové tyčinky na čištění uší namočené do Technosolu. 

[9/2008] Tak konečně mám po několika nezdařených pokusech Aladina slepeného !

Osvědčilo se lepidlo 3-TON  s železným plnivem  (mají ho např. v Globusu), to tuhne asi 30 minut, což už je dostatečná doba na napatlání všech částí a pohodové spojení. 

Nechal jsem lepidlo dva dny tuhnout, a poté jsem zkusil naplnit vnitřek Aladina olejem. Bohužel se ukázalo, že i přesto, že jsem učinil ochranná opatření, se plnicí otvor zaslepil lepidlem. Bylo tedy nutné vyvrtat nový plnicí otvor. Použil jsem 1,2mm vrták a velmi opatrně jsem navrtal novou dírku lehce šikmo v původním plnicím otvoru (viz obrázek).

Vlastní plnění jsem prováděl vícefázově, pomocí střídavého vyvolávání podtlaku a přetlaku v Aladinovi pomocí gumového balónku. Zalepil jsem dva otvory pro přenos tlaku lepicí páskou, (viz obrázek nahoře), do zbylého jsem těsně nasunul hadičku od balónku. Do plnicího otvoru jsem zastrčil krátkou hadičku, která přesně pasovala do plnicího otvoru, na její druhý konec jsem nasadil 20ml injekční stříkačku bez pístu a naplnil ji olejem. Potom jsem opatrným nafukováním a vypouštěním vzduchu do "membrány" či jak to nazvat, jsem vždy vytlačil trochu vzduchu a nasál trochu oleje. Je to piplačka, obzvláště pak vyhánění zbývajících bublin. 

Protože membrána není moc velká, je zapotřebí vyhnat pečlivě opravdu VŠECHNY bubliny, a ještě doporučuji na závěr, před zašroubováním uzavíracího šroubku vytvořit pomocí balónku v membráně podtlak, a ten udržovat až do okamžiku úplného dotažení šroubku, aby se do Aladina dostalo co nejvíc oleje pro případ, že tam přece jen nějaká ta bublinka zůstala. Pokud by uvnitř bylo málo oleje a bublinky, mohlo by vlivem zmenšování bublin tlakem v hloubce dojít k poškození membrány..

(9/2012) Chystám se vyzkoušet lepení pomocí neutrálního silikonového tmelu, mám ovšem obavu, jestli odolá působení oleje, kterým je Aladin naplněn..


Pozor na prudší natlakování při plnění, případně přílišné přeplnění olejem v závěrečné fázi zpětného plnění (viz předchozí odstavec), může se stát, že si potom Aladin® bude myslet, že je v hloubce a začne ukazovat, že se potápí. V takovém případě je nutné v něm vyvolat podtlak tak, aby to na displeji vypadalo jako po vynoření, tedy na místě hloubky musí být "- - - ". Pak je nutné počkat, až se Aladin® vypne a potom VELMI POMALU vracet tlak k normálu. NESMÍ přitom dojít k opětovnému zapnutí Aladina, jinak je zapotřebí vše opakovat...  Po zapnutí, nejlépe ponořením do vody, by se měl Aladin® "srovnat" a ukazovat správně.
Tohle se dá provést třeba ve velké zavařovací sklenici, podtlak lze vytvořit třeba vysavačem. Pokud k situaci došlo přílišným natlakováním při plnění, je možné opatrně trochu oleje vypustit..

 

 

 
Tahle gumová záležitost slouží k přenosu vnějšího tlaku dovnitřku přístroje. Není moc velká, takže je nutné velmi pečlivě vyhnat všechny bublinky, jinak by mohlo dojít k mechanickému poškození, pokud by se působením vnějšího tlaku membrána moc roztáhla...

Plnění Aladina olejem po slepení...


Pokud je plnicí otvor, jako téměř u všech kusů, které jsem měl k dispozici, neprůchozí, je nutné vyvrtat nový. Doporučuji proto ještě před slepováním si důkladně prohlédnout a promyslet, pod jakým sklonem vrtat. Hlavně pozor na poškození elektroniky při vrtání...

Nezapomeňte, že slepený spoj nemá tu kvalitu jako z továrny, takže pozor na nárazy tlak na pouzdro např. při přepravě, aby spoj nepraskl. Pokud by jste zjistili, že z Aladina vytéká olej, určitě ho nepoužívejte, natekla by dovnitř voda a zničil by se !

Na takto opravený počítač se ale určitě moc nespoléhejte, doporučuji mít záložní měřicí přístroje (ale to je určitě pro zkušené potápěče samozřejmost...:-)

 




Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations