Adaptéry
Baterie Aladin
Servis
Soukromé
Fotogalerie
Katalog lokalit
Návody a nápady
Odkazy
Hlavní strana

 


Provizorní nástroj pro mazání bowdenů

Občas se objeví potřeba namazat bowdeny na motoce, kole, koloběžce aj.  Existují na to speciální nástroje, ale pokud nějaký takový člověk nemá po ruce, dá se jednoduše vyrobit i provizorní.

Je k tomu potřeba jednorázová injekční stříkačka 10ml , gumové těsnění do vodovodních kohoutků a spona na hadice.

Ze stříkačky vytáhneme píst, odřízneme nástavec na jehlu, a pak odvrtáme dno vrtákem 12mm (dobře se to dělá plochým vrtákem do dřeva).

Díry v těsnění zvětšíme na průměr o malinko menší, než je průměr bowdenu. Poté od středu ke kraji těsnění rozřízneme, aby se dalo navléct na bowden. Konec bowdenu prostrčíme válcem injekční stříkačky, a na jeho konec navlékneme upravená těsnění. Použijeme alespoň dvě, raději tři těsnění .  Navlékáme tak, aby se proříznutá místa na těsnění nekryla.

Zatáhneme bowden zpět do válce stříkačky, až se těsnění opřou o dno stříkačky. Stříkačku v místě, kde jsou těsnění, stáhneme hadicovou sponou. Udržujeme přitom tah za bowden tak, aby těsnění byla do doby, než bude spona dostatečně stažená, natlačena na sebe.

No a to je celé. Naplníme stříkačku olejem a pístem olej natlačíme do bowdenu, dokud neukápne olej z druhého konce bowdenu.
 

Mažu takto bowdeny na svých Jawách, funguje to spolehlivě, oleje okolo těsnění uniká minimum..

Upozornění: teflonové bowdeny(např. na jízdních kolech) SE NEMAŽOU !!