Adaptéry
Baterie Aladin
Servis
Soukromé
Fotogalerie
Katalog lokalit
Návody a nápady
Odkazy
Hlavní strana

 

Náhrada NiCd akumulátorů v aku vrtačce

Před časem jsem si pořídil levnou akumulátorovou vrtačku QUEST. Po nedlouhé době akumulátory ztratily kapacitu, prodejce ale reklamaci neuznal, protože jsem to prý mohl zavinit tím, že jsem akumulátor nechal vybitý. Asi by se to dalo uhádat, ale kdo si má ničit zdraví rozčilováním a ztrácet čas kvůli pár stovkám, že ?

Aku vrtačku ale občas potřebuji, tak jsem přemýšlel, jak ji levně znovu zprovoznit. Náhrada původních NiCd článků novými nepřipadala v úvahu, protože akupack obsahoval 12 článků a jeden nový článek s letovacími pásky stojí přes 100Kč, takže by nová sada stála mnohem víc než celá původní vrtačka.

Zkusil jsem nahradit NiCd články podstatně levnějším olověným akumulátorem. Do původního plastového obalu se přesně vejde hermetický akumulátor 12V/1,3Ah (97x43x53mm). Stojí, podle výrobce, něco okolo 200Kč. Dá se sehnat třeba tady.
Napětí původního zdroje sice je 14,4V, o trochu menší napětí náhradního zdroje se ale nijak viditelně na vrtacím výkonu vrtačky neprojevilo (plně nabitý olověný akumulátor má asi 13,6V).

<<<Na obrázku je vidět umístění akumulátoru do plastového pouzdra.  Kontakty, které původně držely v horní části pouzdra samy, je po vyjmutí původních NiCd článků zapotřebí přichytit. Realizoval jsem to jedním malým samořezným šroubkem se zápustnou hlavou, umístěným tak, jak je vidět na obrázku vpravo (vedle nálepky "20" :-).

Takto opravený akupack používám již rok k plné spokojenosti. K nabíjení takto upraveného akupacku by se dokonce dala používat původní nabíječka, doporučuji ale v takovém případě pro jistotu velmi pečlivě ověřit nabíjecí proud. 

Propojení akumulátoru a kontaktů v horní části je potřeba provést nějakými silnějšími vodiči, aby nedocházelo zbytečně k úbytku napětí, při záběru tečou z akumulátoru docela slušné proudy ! Na kontakty je zapotřebí přívodní kablíky naletovat, na akumulátoru jsou fastony, ale i do těch je lepší kablíky vletovat, než se spolehnout jen na prosté zmáčknutí.

Provední úpravy vyžaduje trochu zručnosti a trochu znalostí o elektřině, letování atd, pokud si nejste jisti, že vše správně zvládnete, tak se do úpravy nepouštějte ! Použití tohoto návodu je zcela na vaše riziko ! Pokud si vrtačku poničíte, nebo si zapálíte dům, protože špatně přiletuje přívodní kablíky, dojde ke zkratu a vrtačka začne hořet, tak si pak stěžujte jen na sebe. Pokud s tímto nesouhlasíte, zapomeňte, co jste si zde přečetli..