Adaptéry
Baterie Aladin
Servis
Soukromé
Fotogalerie
Katalog lokalit
Návody a nápady
Odkazy
Hlavní strana

 

Venkovní rozebíratelný výběh pro želvy

Již nějakou dobu jsem přemýšlel, jak udělat jednoduše poměrně velký výběh pro moje želvy. Doposud jsem používal dva dřevěné výběhy velikosti cca 1x1m, pro želvy však již byly malé a navíc vyžadovaly neustálou údržbu, hlavně natírání, jinak na dřevě poměrně rychle začala růst houba. Takže jsem se rozhodl udělat nový velký výběh.  

Požadavky byly :

  •   bytelnost

  •   snadná rozebíratelnost a skladovatelnost

  •   minimální nároky na údržbu

 

Protože jsem chtěl, aby výběh měl alespoň 5-6 m2, nebylo možné použít např. dlouhá prkna, špatně by se skladovala, navíc by je bylo zase nutné neustále impregnovat atd.


Pak mi v Hornbachu padly do oka betonové obrubníky. Na rozdíl od běžných, tyhle neměly jen úzkou drážku, ale konce byly celé tvarované do oblouku.
Dá se z nich pohodlně sestavit výběh v podstatě libovolné velikosti i tvaru, jako spojky jsem použil železné U profily 60*40mm. 
Rohy se dají spojit buď tak, že se železné U profily svaří do pravoúhlého tvaru, čímž vznikne rohová spojka, nebo se dají obrubníky prostě spojit pomocí šroubů a hmoždinek, jak je vidět na obrázku vlevo. V tomto případě je nutné dávat při vrtání pozor na možnost prasknutí

Na obrázku vpravo je vidět použití U profilu ke zpevnění spoje jednotlivých obrubníků.