Adaptéry
Baterie Aladin
Servis
Soukromé
Fotogalerie
Návody a nápady
Odkazy
Hlavní strana

 

Závada čističky vzduchu Ionic Care®

 

Tyto čističky používám již několik let, nyní se mi u všech vyskytla stejná závada - čistička postupně začala vydávat vrčivý zvuk o síťové frekvenci 50Hz a zároveň se snižovala její účinnost.
Příčinou je vadný hlavní filtrační kondenzátor 100uF/400V.  Po jeho výměně čistička běží jako dříve. Pokud si majitel čističky tohoto vrčení včas nepovšimne, dojde ke zničení hlavního spínacího tranzistoru.
Vzhledem k tomu, že zatím všechny čističky, které jsem opravoval, měly tento kondenzátor vadný, jedná se pravděpodobně o sériovou závadu a lze doporučit případné provedení preventivní výměny filtračního kondenzátoru dříve, než jeho závada způsobí větší škody.

Jako náhradu je možné použít např. tento kondenzátor . Po výměně doporučuji vyfoukat celou čističku stlačeným vzduchem a případně provést i další čištění, pokud to stav přístroje vyžaduje, aby nedocházelo k úniku vysokého napětí z generátoru jinam, než kam patří...

Vzhledem k tomu, že je kondenzátor trvale pod napětím, jakmile je napájecí vidlice zapojena do sítě, doporučuji pro prodloužení jeho životnosti vytahovat vidlici ze zásuvky, pokud má být čistička delší dobu mimo provoz, a to při zapnuté čističce ! Výrobce totiž ušetřil vybíjecí odpor, takže pokud je čistička odpojena od sítě ve vypnutém stavu,kondenzátor dokáže mít i po celém dni bez napájení na sobě stále okolo 300V , což mu jistě neprospívá... Pokud je čistička vypojena za sítě za provozu, dojde v důsledku doběhu k vybití alespoň části náboje a kondenzátor není tak namáhán.

 

Při zprovozňování  čističek, u nichž závada kondenzátoru způsobila následně průraz spínacího tranzistoru jsem narazil i na poměrně dost přístrojů, jejichž kondenzátor vůbec nebyl nafouklý, přesto ale byl vadný. Jediný dobrý způsob jak ověřit, jestli je kondenzátor v pořádku když není jednoznačně nafouklý, je tedy změřit na něm napětí za provozu (cca 315 V=). Lze také zkusit  sledovat po vypnutí síťového napájení při vypnuté čisitčce, jak rychle klesá napětí na kondenzátoru z těch cca 315 V= (nemělo by skoro vůbec klesat),   případně změřit  kapacitu kondenzátoru, máte-li čím...
Každopádně, pokud je vadný spínací tranzistor, je velká pravděpodobnost, že je vadný i výše zmíněný kondenzátor, doporučuji ho tedy měnit i preventivně...

Řídící pulzy pro spínací tranzistor běží po zapnutí čističky i pokud je vadný spínací tranzistor vyjmut z desky, je tedy vhodné před osazením nového tranzistoru ověřit osciloskopem, zda pulzy opravdu běží (zkrat tranzistoru mohl poškodit i logiku ovládání - čip HEF 4069 na horní desce a další okolní součástky), jinak se tranzistor po zapnutí napájení prorazí ihned znovu.
Čistička musí být při tomto při měření připojena přes oddělovací transformátor, jinak se dočkáte vskutku monumentálního ohňostroje ! !

Tranzistory jsou typu BUP213 (starší model čističky s kontrolními LED diodami, které vystupují z krytu) a H15R1203 u typu, který má diody pod průhledným překrytem. Pokud byl tranzistor vadný, bude zapotřebí minimálně vyměnit ještě také pojistku T800mA.
Pojistku opravdu velmi nedoporučuji nahrazovat jinou hodnotou a typem - pojistka na nižší proud nebo typu F shoří při zapnutí vlivem nabíjecího proudu kondenzátoru, pojistka na vyšší proud pak, pokud dojde opět ke zkratu, způsobí další škody na vstupním napěťovém filtru, typicky na cívce LF-104.

 

Nabízím provedení výše popsané opravy. Více zde

 

Protože se množí dotazy na výměnu ionizačních drátků, tak shrnu své dosavadní poznatky :
Mělo by jít o wolframové drátky, podle mého měření mikrometrem je průměr 0,15mm. Od úchytu k úchytu je drát dlouhý 87cm, je ho tedy potřeba cca 1 m, protože kus je ho ještě omotán okolo drátěných úchytů ve tvaru U .
Sehnal jsem nějaké drátky na Ebay a provedl zatím [12/23] tři výměny. Je to poměrně pracná činnost vyžadující rozebrání v podstatě úplně celé čističky. Na druhou stranu lze při této akci umýt většinu částí čističky běžným saponátem a vodou (je potřeba to nechat potom důkladně vyschnout...) .

Pokud vaše čistička pracuje v kuřáckém prostředí, nebo třeba v kuchyni, kde se často smaží, vytvoří se časem na povrchu izolačních částí vodivý povlak a začne na něm docházet k výboji. Ten je většinou i slyšitelný. V krajním případě, při obzvláště silném zanesení, může dojít i k zahoření plastů.
Pokud se rozhodnete takovouto čističku vyčistit, vězte, že práce je to hrozná. Je nutné čističku zcela rozebrat, kompletně odpojit elektroniku, odpojit a vytáhnout z držáků i ionizační drátky a jednotlivé kusy plastů umýt důkladně s pomocí štětečku přípravkem na mastnotu. Pokud jsou v některých plastech začernalé vypálené dráhy, které nejdou umýt, bude po takovýchto drahách pravděpodobně běhat výboj a čistička bude nepoužitelná.

Takhle mohou vypadat plasty v "kuřácké" čističce :

Když se podíváte do čističky dírou po filtru, bude dobře vidět na stav dolní bílé desky. Pokud by i po vyfoukání stlačeným vzduchem (např. někde u pumpy) vypadala jako na horním obrázku, bude nejspíš čištění krušné...

  

 

 

Pokud se rozhodnete pro svépomocnou opravu na základě výše uvedených informací, vězte, že v přístroji se vyskytují životu nebezpečná napětí (a to i hodně dlouhou dobu po vypnutí, klidně i několik dní), opravu by tedy měl provádět jen ten, kdo se v elektrotechnice vyzná a ví, co dělá !!
Kondenzátor je polarizovaný, tj. je nutné ho do desky osadit správně - minus pól je značený na desce černě a na kondenzátoru pruhem. V případě přehození polarity budou následky, mírně řečeno, velmi nepříjemné !

 

Ionic Care  a další názvy jsou registrované ochranné známky příslušných výrobců.