Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Aladin PRO ULTRA a amatérská výměna baterie


 

Tenhle model se otevírá velmi pohodlně, spodní díl drží dva nerezové šroubky, po jejich povoleni jde spodní díl lehce oddělit.

Konstrukce je podobná, jako u Aladina PRO, ovšem gumová membrána je jinak tvarovaná, z hlediska amatérského zpětného plnění oleje ne zrovna nejlépe. Protože není rovná, ale do výšky, je obtížnější odstranit z olejové náplně bublinky a je zapotřebí dát pozor na množství náplně (cca 30ml).

Baterie je stejná, jako v ostatních modelech Aladinů, náhradní baterie se dá objednat např. u Omnitronu- tady, označení je SL860/PT nebo se dá použít i baterie s drátovými vývody, jaká se dá se sehnat třeba tady (SAFT LS14500 CNA).

Před vyndaváním baterie je nutné opatrně povysunout desku elektroniky Desku drží 4 plastové západky. Ideální je odklopit napřed jednu a strčit mezi ní a desku kousek tenkého plastu, aby nezapadla zpátky, pak odklopit druhou, a i tu zajistit plastem. Jde to ale hůř než u Aladina PRO.
Je zapotřebí dávat velký pozor, aby nedošlo k poškození plastového obalu Aladina teplem při pájení. Osvědčilo se mi odštípnout přístupnější ze dvou "-" vývodů na staré baterii, druhý pak již stačí jen ohřát a baterie pak jde lehce vyndat z desky. Otvory v desce je zapotřebí uvolnit pro novou baterii, nejlépe odsávačkou, v krajním případě se dají po ohřátí pájecího bodu "propíchnout" tlustou injekční jehlou...

Po připojení nové baterie bude Aladin na displeji zobrazovat nápis Err. Jak ho z tohoto stavu probudit se dozvíte zde.

Při zpětném nalévání oleje dejte pozor na bublinky pod displejem a gumovou membránou ! Nejlepší postup je asi domáčknout membránu a ponechat jen malý kus naproti baterii nepřimáčknutý. Tamtudy potom za pomoci injekční stříkačky a jehly doplnit zbytek oleje. Při plnění držte Aladina kolmo, baterií směrem dolů.
Před úplný domáčknutím membrány do drážky si kontrolujte, jestli membrána není vyboulená, zvláště, pokud jste doplňovali náhradní olej. Pak by se totiž mohlo stát, že při upevnění spodního dílu dojde ke stlačení membrány a následně si Aladin bude myslet, že se potápí. Také je dobré s Aladinem několikrát opatrně zatřepat a ťuknout o podložku, aby se uvolnily případné bublinky zachycené pod součástkami.
Pokud je membrána vyboulená, lehkým zmáčknutím vytlačte trochu oleje, a vzápětí domáčkněte membránu do drážky, aby dovnitř nevnikl vzduch. Membránu na závěr opatrně po celém obvodu dotlačte do drážky. Dobře se to dělá třeba držátkem lžíce, pokud má oblý konec.

Kde sehnat náhradní olej na doplnění zjistíte tady.

Celkově je amatérská výměna baterie u tohohle modelu obtížnější, než u Aladina PRO. Uvnitř je více volných drátků, na jejichž polohu je nutné dávat pozor při navracení desky elektroniky do původní polohy. Také zpětné plnění oleje je složitější, náročnější na přesné provedení a asi se neobejdete bez pár mililitrů náhradního oleje na doplnění, bez toho zůstanou uvnitř bublinky. Membrána budí dojem, že by se dala dost snadno při neopatrné manipulaci protrhnout.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ :
všechny zde uvedené informace jsou BEZ ZÁRUKY a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po výměně baterie Aladin přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte, je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!


Pokud s tímto nesouhlasíte, zapomeňte, co jste tu přečetli a nechte si baterii vyměnit v servisu.

Informace zde uveřejněné není dovoleno využít pro vlastní komerční účely !

 
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations