Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Aladin® AIR a amatérská výměna baterie

 

Tenhle typ Aladina se dá otevřít ze dvou stran. Jednou z nich je "hlavní vstup", gumová membrána na vršku pouzdra. Dá se poměrně snadno podebrat tenkým nožem a opatrně vydloubnout. Druhý otvor je pod tlakovým senzorem. Za ním je ukrytá baterie.

Pozor, celý vnitřek Aladina je vyplněn řídkým olejem.

Rozebírat začněte tím, že opatrně vyndáte tlakový senzor (alespoň ze dvou stran podebrat nožem nebo tenkým šroubovákem a nadzvednout). Pozor, na senzor vede plochý 6ti žilový vodič, neutrhnout !!
Po vyndání senzoru odsajte alespoň 5ml oleje  injekční stříkačkou  Ten po dokončení výměny doplníte zpět poodchlípnutou vrchní membránou. Jde to docela dobře, i bublinky se dají snadno odstranit (prudkým  zakvrdláním s Aladinem je vyženete z různých zákoutí a potom je potřeba nějaký čas počkat, až se shromáždí pod membránou, tu nadzvednout a bublinky vypustit ven)

 

Za tlakovým senzorem naleznete baterii. Je to lithiová baterie originálně označená LR-07, velikosti normální tužkové baterie s nabodovanými letovacími pásky. Baterie se dá sehnat třeba tady - SL-860/PR nebo SL-860/T a nebo tady SAFT LS14500 CNA.

Letovat přímo na baterii bez nabodovaných drátků nebo pásků se silně nedoporučuje, menší ohřátí jí může zhoršit vlastnosti, po větším můžete být taky rádi, když vám zůstanou všechny prsty a obě oči...

Baterie je od senzoru oddělena kusem asi molitanu, či čeho, každopádně na to pozor, bývá to zkřehlé a rozpadá se to.. (hnědé cosi na obrázku vlevo)Pokud by jste tuto vložku chtěli nahradit, tak pozor, olej má tendenci časem rozpustit kde co, dokonce v něm nabobtná i guma (zkoušel jsem to nahradit gumovým těsněním do vodovodní baterie, a dokonce i silikonové těsnění nabobtnalo !)

Po výměně baterie bude Aladin® na displeji zobrazovat nápis Err. Jak ho z tohoto stavu probudit se dozvíte zde.

TIP pro ty, kterým odchází vysokotlaká hadice s rychlospojkou, a nechce se jim dávat 2000Kč za novou - po odšroubování rychlospojkové koncovky ze senzoru se dá k připojení použít podstatně levnější standardní vysokotlaká hadice, ovšem za cenu toho, že se pak Aladin® musí nechávat trvale na automatice. Podrobný návod je zde..
 


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ :
všechny zde uvedené informace jsou BEZ ZÁRUKY a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po výměně baterie Aladin® přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte, je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!


Pokud s tímto nesouhlasíte, zapomeňte, co jste tu přečetli a nechte si baterii vyměnit v servisu.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations