Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Aladin PRO / SPORT / NITROX  a výměna baterie

 

Do tohohle modelu se leze poměrně jednoduše, jak je poznat z prvních dvou obrázků, spodní díl s úchytem na řemínek je ke zbytku přichycen plastovými západkami - pozor na ulomení ! .
Odklopení západek můžete provést třeba příborovým nožem. Na následujících dvou obrázcích je vidět tvar západky a tvar místa, kam zapadá. Větší rozlišení obrázků získáte po kliknutí na ně. Západky bývají na krajích přilepeny malou kapkou lepidla, je zapotřebí opatrně zapáčit, aby spoj povolil. Instruktážní video (8MB)
 


Pod víkem je velká gumová membrána. Stačí ji opatrně ze strany podebrat nožem a již jsme u baterie... Pozor na olej (cca 30ml), který jako u ostatních zde popsaných modelů vyplňuje celý vnitřek Aladina, a který je nutné opatrně odstranit, nejlépe odsát do velkých injekčních stříkaček, a potom zase nalít zpátky...

Náhradní baterie se dá objednat např. tady, označení je SL860/PT nebo se dá použít i baterie s drátovými vývody, jaká se dá se sehnat třeba tady (SAFT LS14500 CNA).
Pokud se rozhodnete použít baterii s drátovými vývody, pak pozor na polaritu, na plošném spoji je u obou konců baterie napsáno velké + asi pro zmatení nepřítele ... :-) Správné označení polarity je v kroužku a je menší než ta falešná +. >>>>>>>>>>

Před vyndaváním baterie je nutné opatrně povysunout desku elektroniky do polohy zobrazené na obrázku nahoře. Desku drží jen 3 plastové západky, lépe se uvolňují ty dvě menší. Ideální je odklopit napřed jednu a strčit mezi ní a desku kousek tenkého plastu, aby nezapadla zpátky.
Je zapotřebí dávat velký pozor, aby nedošlo k poškození plastového obalu teplem při pájení. Osvědčilo se mi odštípnout přístupnější ze dvou "-" vývodů na staré baterii, druhý pak již stačí jen ohřát a baterie pak jde lehce vyndat z desky. Otvory v desce je zapotřebí uvolnit pro novou baterii, nejlépe odsávačkou, v krajním případě se dají po ohřátí pájecího bodu "propíchnout" tlustou injekční jehlou...

Po připojení nové baterie bude Aladin na displeji zobrazovat nápis Err. Jak ho z tohoto stavu probudit se dozvíte zde.

Při zpětném nalévání oleje dejte pozor na bublinky pod displejem a gumovou membránou ! Nejlepší postup je asi domáčknout membránu a ponechat jen malý kus naproti baterii nepřimáčknutý. Tamtudy potom za pomoci injekční stříkačky a jehly doplnit zbytek oleje. Při plnění držte Aladina kolmo, baterií směrem dolů.
Před úplný domáčknutím membrány do drážky si kontrolujte, jestli membrána "nepřečnívá" - jestli není vyboulená nad okraj krabičky, zvláště, pokud jste doplňovali náhradní olej. Pak by se totiž mohlo stát, že při zacvaknutí spodního dílu dojde ke stlačení membrány a následně si Aladin bude myslet, že se potápí, asi tak v 1,2m :-)) . Také je dobré s Aladinem několikrát opatrně zatřepat a ťuknout o podložku, aby se uvolnily případné bublinky zachycené pod součástkami.
Pokud je membrána vyboulená, lehkým zmáčknutím vytlačte trochu oleje, a vzápětí domáčkněte membránu do drážky, aby dovnitř nevnikl vzduch.
Membránu opatrně po celém obvodu dotlačte do drážky. Dobře se to dělá třeba držátkem lžíce, pokud má oblý konec.
Doporučuji opět nepatrnými kapkami vteřinového lepidla zajistit plastové západky držící spodní část s řemínkem.

Kde sehnat náhradní olej na doplnění zjistíte tady.


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ :
všechny zde uvedené informace jsou BEZ ZÁRUKY a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po výměně baterie Aladin přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte, je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!


Pokud s tímto nesouhlasíte, zapomeňte, co jste tu přečetli a nechte si baterii vyměnit v servisu.

Informace zde uveřejněné není dovoleno využít pro vlastní komerční účely !

 
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations