Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody


Jak restartovat Aladina
 

Následující postupy fungují JEN, pokud je Aladin® nějak zaseklý (píše na displeji ERR nebo něco podobného a nereaguje na ovládání). Nemá smysl to zkoušet s fungujícím Aladinem.
Někdy se takhle dá probudit i jinak zaseklý Aladin®, např. po pádu na zem nebo při nastavování parametrů.
Podmínkou ovšem je dobrá baterie, při resetu má Aladin® zvýšený odběr a se slabou baterií se reset nezdaří. To, že indikátor stavu baterie ukazoval před pádem do ERR i víc jak 60% NIC NEZNAMENÁ, baterie stejně už může být slabá. Pokud se tedy třeba reset podaří, ale za chvíli je na displeji opět Err, je to téměř jednoznačný příznak slabé baterie.


Postup nefunguje pro řadu SMART. Postup resetu konzole SMART COM je zde.

Běžná, výrobcem nabízená možnost probouzení Aladinů z tohoto stavu, je funkce WakeUp v programu DataTalk. Je k tomu zapotřebí buď sériový kabel nebo originál paměťová myš, neoriginální USB kabely s Datatalkem nespolupracují. Obvykle je zapotřebí ten příkaz použít opakovaně, než se Aladin® probudí, někdy to pomocí interfejsu nejde vůbec. 

Vyzkoušel jsem ale jinou, asi nejjednodušší a velmi spolehlivou metodu - s použitím 3V baterie (např. CR2032) jde Aladin® ručně restartovat bez použití Datatalku. Záporný (-)  pól baterie se připojí do "osamocené" zdířky, kam se při přenosu dat zastrkává červený kablík, kladný (+) pól se přes malý odpor 100ohm rychle připojuje/odpojuje od druhé zdířky sloužící k přenosu (do té se normálně dává černý kablík). Musí to být rychlé krátké připojení, takové "škrtnutí"...
Po asi deseti takových škrtnutích o kontakt se Aladin® resetoval... Měla by to být napodobenina toho, co se děje na výstupu adaptéru při použití funkce WakeUp (viz výše).
Instruktážní video (8MB)

Zdařilý reset vypadá tak, že se na několik vteřin rozsvítí celý displej a poté vše zhasne. Pak už by měl jít Aladin® normálně zapnout spojením kontaktů. To zapnutí je důležité, jednak se tím prověří, že se restart povedl a také se Aladin® nějak "srovná" - tohle je zkušenost, přesný důvod neznám, ale když se to vynechá, může Aladin® následně zlobit. Pro ty, kdo nevědí, jak se Aladini ručně zapínají, tady jsou české návody k některým typům, ovládání je velmi podobné u všech.
Někdy, speciálně u Aladinů PRO, nedojde k "úplnému" resetu, prostě jen zhasne displej. To není správně, je zapotřebí v restartu pokračovat, dokud se nerozsvítí celý displej.


Co dělat, když Aladin® i na suchu ukazuje, že je pod vodou

Občas se, obvykle po letu letadlem, může stát, že si Aladin® bude myslet, že je v hloubce a začne ukazovat na displeji, jako že se potápí. Na tohle výše uvedený postup nelze použít, v tomto případě je nutné umístit Aladina do takového podtlaku, aby to na displeji vypadalo jako po vynoření, tedy na místě hloubky musí být "- - - ". Pak je nutné počkat, až se Aladin® vypne a potom VELMI POMALU vracet tlak k normálu. NESMÍ přitom dojít k opětovnému zapnutí Aladina, jinak je zapotřebí vše opakovat...  Po zapnutí, nejlépe ponořením do vody, by se měl Aladin® "srovnat" a ukazovat správně. Tohle se dá provést třeba ve velké zavařovací sklenici, podtlak lze vytvořit třeba vysavačem...

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ : všechny zde uvedené informace jsou bez záruky a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po resetu Aladin® přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte,
je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!

Pokud s tímto nesouhlasíte, tak prosím zapomeňte, co jste si tu přečetli !
 

 
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations