Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Suunto - jak ho rozebrat, výměna tlakového čidla

 

K rozebírání Suunta (na obrázku je S Gekko) mě dovedla snaha o výměnu tlakového čidla, které přestalo reagovat (Gekko po zanoření do vody neukazovalo hloubku). Bohužel, čidlo bylo nenávratně mechanicky poškozeno (jak je vidět na obrázku dole, ze základové desky se odloupl kovový kroužek s membránou. Kroužek je vyplněn silikonovým tmelem, který přenáší tlakové změny na vlastní polovodičové čidlo (malý tmavý čtvereček uprostřed bílomodrého čtverce).


Protože je tlakový senzor přiletován napevno na základovou desku elektroniky, může k takovému poškození dojít nejspíš při nárazu, kdy setrvačnost a hmotnost desky způsobí utržení kroužku od základny senzoru. Jak je patrno z internetu, je to poměrně častá závada. 

 

 

 Jak vlastně Gekko (ale třeba i Cobru) rozebrat :
bílý vrchní kryt drží na hlavním "těle" počítače čtyři plastové západky, alespoň dvě z nich je zapotřebí opatrně nadzvednout (dobře se mi to dělalo tenkými příborovými noži)

Na následujících dvou obrázcích (hlavně na obrázku vpravo) jsou vidět ony plastové západky. Na černém "základě" mají podobu necelého čtvrt kruhu dlouhého nálitku, na bílém "vršku" potom naopak stejně dlouhých drážek, do kterých nálitky "základu" zapadají.

 

 


 

 

 

 

 

 

(7/2014) Podařilo se mi sehnat náhradní tlakové senzory a pokusil jsem se provést výměnu. Není to nic úplně jednoduchého, senzor je, jak je již uvedeno výše, přiletován přímo na hlavní desce s elektronikou, takže je nutné, aby nově přiletované čidlo bylo umístěno naprosto přesně tam, kde bylo to původní, jinak by buď nešlo zasunout do otvoru s těsněním, nebo by se opět mohlo poškodit, pokud by na něj působil boční tlak... Před odletováním poškozeného senzoru je tedy nutné si co nejpřesněji poznačit pozici.
Samotné letování také není pro slabé povahy, vzhledem k tomu,jak jsou provedeny vývody na senzoru není přiletování jednoduché, jde to obtížně i se speciálními hroty na SMD elektroniku.

Po osazení jsem netrpělivě čekal, jak dopadne test. Počítač podle prvních testů fungoval dobře, bohužel se ale následně ukázalo, že rozptyl parametrů čidel je příliš velký. Počítač se odchyloval v 10m o více jak 0,5m, bohužel směrem k menší hloubce, ve dvaceti metrech o více jak 1,5m ...  To už je přiliš velký rozdíl, hrozí špatný výpočet dekompresních postupů ...  Vyměnil jsem zatím celkem 3 čidla, jen v jednom případě kalibrace seděla... Zatím ověřuji možnost kompenzace potenciálně špatného výpočtu dekomprese zvýšením nastavení bezpečnostního faktoru (konzervativismu) v počítači, což je uživatelsky nastavitelná funkce.

Vzhledem k tomu, že mi není znám (a těžko se ho dopátrám) postup, kterým se kalibrace Suunta provádí, nebude asi 100% oprava poškozených čidel amatérsky možná. To je škoda, protože jinak je to pro šikovného technika otázka hodiny práce a jednoho senzoru v ceně do 1000Kč..

(8/2015) Vyměnil jsem několik dalších čidel i v D3 a Mosquito, samotná výměna je bez problémů, přetrvává problém s kalibrací počítače po výměně senzoru (viz výše). Největší zaznamenaná odchylka ve 20m byla zatím 1,5 m.

Pokud by jste někdo náááhodou znal postup kalibrace, prosím podělte se o něj... :-)

 

Pokud by jste měli zájem o výměnu tlakového čidla v počítačích Suunto (D3, Vyper, Vytec atd), napište mi na adresu . Cena za výměnu čidla je 1400Kč.
Upozorňuji, že vzhledem k výše uvedeným skutečnostem lze po opravě používat počítač pouze jako informativní !  Hrozí, že počítač bude ukazovat kratší dekompresní časy nebo delší časy bezdekompresní !! Jedná se o amatérskou opravu, nejsem autorizovaný servis !

Tuto skutečnost musíte vzít na vědomí při objednávce opravy a uvést v objednávce, že jste si této skutečnosti vědomi ! Bez toho oprava nebude provedena !

pressure sensor

 

suunto depth sensor change malfunction wrong incorrect error problem zoop gekko cobra vyper

 
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations