Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Aladin® Air Z - amatérská výměna baterie

Tenhle model se otevírá velmi pohodlně, spodní díl drží dva nerezové šroubky, po jejich povolení jde spodní díl lehce oddělit.

Konstrukce je podobná, jako u Aladina Pro Ultra,ovšem gumová membrána je tvarovaná z hlediska amatérského zpětného plnění oleje ještě hůře než u Aladina Pro Ultra. Protože není rovná, ale do výšky, je velmi obtížné odstranit z olejové náplně bublinky a je zapotřebí dát pozor na množství náplně. Také případné bublinky zpod obou displejů se vyhánějí opravdu obtížně.

Baterie je stejná jako v ostatních modelech Aladinů, náhradní baterie se dá objednat např. u Omnitronu- tady, označení je SL-860/T nebo se dá použít i baterie s drátovými vývody, jaká se dá se sehnat třeba tady (SAFT LS14500 CNA).


Baterie není, na rozdíl od ostatních modelů zaletována do desky, je v podstatě volně ložená na desce a s deskou je spojena tenkými kablíky. Samotná výměna je proto poměrně snadná.
Po připojení nové baterie bude Aladin® na displeji zobrazovat nápis Err. Jak ho z tohoto stavu probudit se dozvíte zde.

Při zpětném nalévání oleje opravdu dejte hodně pozor na bublinky pod displejem a gumovou membránou ! Nejlepší postup je asi domáčknout membránu a ponechat jen malý kus naproti baterii nepřimáčknutý. Tamtudy potom za pomoci injekční stříkačky a jehly doplnit zbytek oleje. Při plnění držte Aladina kolmo, baterií směrem dolů.

Před úplný domáčknutím membrány do drážky si zkontrolujte, jestli membrána není vyboulená, zvláště, pokud jste doplňovali náhradní olej. Pak by se totiž mohlo stát, že při upevnění spodního dílu dojde ke stlačení membrány a následně si Aladin® bude myslet, že se potápí. Také je dobré s Aladinem několikrát opatrně zatřepat a ťuknout o podložku, aby se uvolnily případné bublinky zachycené pod součástkami.
Pokud je membrána vyboulená, lehkým zmáčknutím vytlačte trochu oleje, a vzápětí domáčkněte membránu do drážky, aby zpátky nevnikl vzduch. Membránu na závěr opatrně po celém obvodu dotlačte do drážky. Dobře se to dělá třeba držátkem lžíce, pokud má oblý konec.

Kde sehnat náhradní olej na doplnění zjistíte tady.

Celkově je amatérská výměna baterie u tohohle modelu o dost obtížnější, než u Aladina PRO, především kvůli zpětnému plnění oleje, které je složitější, náročnější na přesné provedení a asi se neobejdete bez pár mililitrů náhradního oleje na doplnění. Bez toho zůstanou uvnitř bublinky. Membrána budí dojem, že by se dala dost snadno při neopatrné manipulaci protrhnout.


Pokud Vám tenhle model upadne na zem, může se stát, že se následně nebude chtít zapnout při ponoření do vody, zapne se až v cca 4-5m hloubce. Také zjistíte, že jeden (nebo i více) ovládacích kontaktů náhle nereaguje, když se jich dotýkáte prsty. Příčina a řešení jsou popsány zde.

 


DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ :
všechny zde uvedené informace jsou BEZ ZÁRUKY a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po výměně baterie Aladin® přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte, je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!


Pokud s tímto nesouhlasíte, zapomeňte, co jste tu přečetli a nechte si baterii vyměnit v servisu.

Informace zde uveřejněné není dovoleno využít pro vlastní komerční účely !

 
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations