Hlavní strana
Aladin Air
Aladin AirX
Aladin AirZ
Aladin PRO
Aladin PRO ULTRA
Digital
Digitální kompas
Restart Aladinů
Suunto Gekko
Video návody

Aladin® AirZ se nedá ovládat, nezapne se po ponoření do vody

 

U modelu Aladin® AirZ a odvozených (O2 atd) může při mechanickém namáhání pouzdra dojít k tomu, že následně přestane fungovat některý z ovládacích kontaktů. K poškození může dojít např. i po pádu na tvrdou zem (dlaždice, beton) i z výšky pouhých 50cm (osobní zkušenost).

Při takovémto nárazu může vlivem namáhání dojít k odtržení přívodních drátů od kontaktů sloužících k ovládání. K utržení dochází uvnitř pouzdra  v místě, kde je na kontakt procházející pouzdrem nabodován přívodní vodič, jehož druhý konec je přiletován do desky s elektronikou. Vodič je jen asi 2mm dlouhý, takže v případě mechanického namáhání nemá kde vypružit a může dojít k utržení v místě nabodování.

(na obrázku vpravo je naznačeno, jak vypadá normální a utržený přívodní drát - kliknutím se obrázek zvětší)

Pokud k takovémuto poškození dojde, Aladin® se po ponoření do vody nezapne do režimu potápění, protože nebudou vodou spojeny všechny kontakty, a také nepůjdou ovládat některé funkce, podle toho, který kontakt je utržen.

Oprava spočívá v naletování náhradního přívodu, nejlépe z velmi tenké licny s teflonovou izolací, na plošku kontaktu. Je nutné to provést velmi rychle, aby nedošlo v vytavení umělé hmoty pouzdra vlivem tepla při pájení, proto je zapotřebí použít speciální aktivační letovací vodičku.

Při rozebírání Aladina dejte pozor na olej, kterým je vnitřek vyplněn, pro úspěšnou opravu je nutné mít dobré vybavení pro letování (odsávací stanici), zkušenosti s letováním drobné elektroniky, hodí se i  šikovné ruce... :-)

Desku elektroniky přidržují 4 plastové klipsy a také ony přívodní vodiče. Ty je zapotřebí opatrně odletovat, pokud to nejde odsávačkou, tak opatrným ohříváním a současným tahem za desku je lze postupně z desky osvobodit. Poté je potřeba odsávačkou vyčistit otvory a připravit je pro zpětné letování.
Plošky kontaktů je nutné dobře odmastit (ne lihem ! - např. Technosol) a potřít aktivační vodičkou. Poté velmi rychle ocínovat   - osvědčila se mi klasická trafopajka, a následně přiletovat náhradní přívod - licnu...
Pak už zbývá jen opětovné sestavení, přiletování přívodů, zpětné naplnění olejem a různým kvdláním vyhnání bublin zpod displejů (obzvlášť lahůdková činnost, obvykle bubliny z jednoho displeje zmizí, a na druhém se objeví :-)


No a hurá, Aladin® je zase funkční...

 
 


Aladin® nefunguje, po výměně baterie se nerozsvítí ani ERR

Tato závada bývá někdy způsobena přerušením vodivé cesty napájení na desce plošného spoje, ať už + nebo - pólu. Většina Aladinů má "posílené" napájení + , speciálně modely PRO - od baterie vede tenký červený kablík na jednu ze 3 velkých ploch - "konektor" (viz obr. ).

Obvykle ale není posílena podobným způsobem i napájecí větev - . Pokud Vám tedy Aladin ani po výměně baterie nefunguje, a - cesta není natažena kablíkem, zkuste natáhnout kablík od - baterie na "konektor" - viz obrázek dole. (červený kablík je + a modrý - přímo od baterie), možná to pomůže...

  

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ : všechny zde uvedené informace jsou bez záruky a pokud se rozhodnete je nějak využít, učiníte tak zcela na vlastní nebezpečí. Pokud si například zničíte Aladina, nebo se utopíte proto, že vám po resetu Aladin® přestane fungovat uprostřed ponoru, tak za mnou nechoďte,
je to ZCELA VÁŠ PROBLÉM !!!

Pokud s tímto nesouhlasíte, tak prosím zapomeňte, co jste si tu přečetli !
 

 
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek a další  jsou ochranné známky a autorská práva, která jsou majetkem svých příslušných vlastníků.
Windows, Uwatec Aladin, Suunto, Nitek and other  trademarks are owned by their respective companies or organizations